U organizaciji Udruženja „Ja bih u EU“, a u okviru projekta „HUB za zaštitu slobode izražavanja u Mostaru je održana panel diskusija pod nazivom „Zaštita novinara i medijskih radnika – Uloga mladih, institucija i civilnog društva“. Panel je okupio veliki broj mladih, predstavnika medija i institucija, a fokus diskusije bio je na zajedničkom djelovanju u cilju unapređenja slobode izražavanja u Bosni i Hercegovini.
Panel su obilježili govori Kristine Perić, glavne urednice portala Istina media, i dr. Jasminke Džumhur, ombudsmena za ljudska prava BiH, dok je moderator bio Boris Čerkuć kolumnista na web portalu Bljesak.info.
Panelistice su podijelile svoja iskustva i znanja o izazovima sa kojima se novinari suočavaju u BiH, kao i o ulozi institucija i civilnog društva u zaštiti slobode izražavanja.
Govoreći o važnosti uloge mladih, dr. Džumhur je istakla mehanizme institucionalne zaštite dostupne novinarima, dok je Kristina Perić podijelila lične primjere prijetnji i pritisaka koje je doživjela kroz svoj rad.
Novinarstvo je najljepši posao na svijetu kada ga radiš iz pravih uvjerenja. Kroz ovaj posao možeš donositi konkretne promjene u društvu koje vidiš, možeš zaustaviti negativne prakse, bez obzira na pritiske ili političke uticaje“, poručila je Perić.
Među učesnicima panela bila je i srednjoškolka Ismihana koja je izrazila želju da postane novinarka:
- „Tema zaštite novinara mi je jako zanimljiva s obzirom da i ja sama želim da budem novinarka u budućnosti, kako bih prenosila istinu i radila u javnom interesu građana.“
Diskusija je dodatno osvijetlila važnost edukacije, osnaživanja i uključivanja mladih u procese zaštite ljudskih prava, sa naglaskom na razvijanje medijske pismenosti i kritičkog mišljenja.
O projektu
Projekat „HUB za zaštitu slobode izražavanja“ implementiraju Udruženje „Ja bih u EU“ i WUS Austria, uz finansijsku podršku Evropske unije. Kroz niz aktivnosti, projekt ima za cilj uključivanje mladih u borbu za ljudska prava, sa posebnim fokusom na slobodu izražavanja, mišljenja i pristupa informacijama.
Među dosadašnjim rezultatima projekta ističu se:
Priručnik „Vodič kroz slobodu izražavanja“ s pet edukativnih modula;
Interaktivna online platforma hubzasloboduizrazavanja.ba;
Treninzi i radionice za više od 200 mladih iz cijele BiH;
Paneli u Banjoj Luci i Tuzli na teme rekriminalizacije klevete i borbe protiv dezinformacija;
Uspostavljena saradnja s preko 20 medijskih redakcija.
U drugoj polovini godine planirana je i regionalna konferencija koja će okupiti aktere iz cijelog regiona s ciljem razmjene praksi i iskustava u oblasti zaštite slobode izražavanja.
Kontekst i izazovi
Prema podacima Udruženja BH novinari, tokom 2024. godine zabilježena su 54 nova slučaja ugrožavanja sigurnosti novinara u BiH. Iako je broj prijetnji blago opao, njihova brutalnost i dalje raste. Evropska komisija i OSCE redovno upozoravaju na nedostatak sistemske podrške i rastuće prijetnje novinarima, ističući da ne postoji centralizovana evidencija napada.
Panel u Mostaru poslužio je kao još jedan korak ka podizanju svijesti o značaju zaštite slobode izražavanja, ali i kao poziv na konkretno djelovanje svih aktera – mladih, institucija i civilnog društva – u borbi za demokratske vrijednosti i vladavinu prava.
Više informacija o projektu i budućim aktivnostima dostupno je na www.jabiheu.ba.