Dana kada se širom Bosne i Hercegovine obilježava godišnjica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, u kojem je ubijeno 8.372 civila, u povratničkom naselju Tasovčići kod Čapljine oskrnavljen je spomenik rahmetli Ademu Muminagiću – žrtvi terorističkog napada iz oktobra 1998. godine.

Spomen-obilježje postavljeno 2018. godine u okviru manifestacije Dani povratka – 20 godina od povratka simbolizira sjećanje i otpor bošnjačkih povratnika u Čapljini. Njegovo uklanjanje izazvalo je oštre reakcije lokalne zajednice i uznemirilo povratnike.
Među prvima koji su se oglasili bio je novinar i aktivista Muamer Zukanović koji je putem društvenih mreža izrazio zabrinutost i ukazao na tišinu određenih političkih aktera. Posebno se osvrnuo na činjenicu da ni lokalni vijećnici niti bošnjačke političke strukture nisu odmah reagovali, a nedugo nakon Zukanovićeve reakcije , reagovala je i Gradska organizacija SDA Čapljina, koja je u saopštenju oštro osudila čin vandalizma i pozvala nadležne institucije na hitnu reakciju. Ipak, mnogi građani i aktivisti smatraju da je reakcija došla tek nakon javnog pritiska, što postiče pitanje političke odgovornosti.
Sada je u organizaciji Medžlisa Islamske zajednice Čapljina i porodice ubijenog postavljena nova spomen-ploča.
“Sedam godina nakon postavljanja, neki bolesni um odlučio je ukloniti ploču. Danas poručujemo da takvi umovi ne mogu pobijediti – ovo je borba za istinu, sjećanje i pravdu.“ poručuju iz Medžlisa islamske zajednice Čapljina

Podsjetimo Adem Muminagić je poginuo 2. oktobra 1998. godine kada je na dvorište kuće povratnika Šakira Kudre bačena eksplozivna naprava iz vozila nepoznate registracije. U napadu su ranjeni još trojica povratnika, ali počinioci tog zločina nikada nisu otkriveni niti procesuirani. U napadu su ranjeni još trojica povratnika, ali počinioci tog zločina nikada nisu otkriveni niti procesuirani.
Povratnici iz općine Čapljina zahtijevaju reakciju nadležnih institucija, ne samo zbog ovog vandalskog čina, već i zbog ignorisanja rješavanja samog slučaja ubistva iz 1998. godine..„Ako ni nakon 27 godina ne znamo ko je ubio Adema, a danas ne znamo ko mu je uklonio ploču – šta to govori o našem društvu?“, pitanje je.