Rodno zasnovano nasilje i femicid ostaju ozbiljni problemi u bosanskohercegovačkom društvu. Uprkos postojećim pravnim okvirima, žene se suočavaju sa neefikasnim pravosuđem, blagim kaznama za počinioce i institucionalnom inertnošću.
Inicijative poput projekta “Unapređenje pravne i društvene matrice za sprječavanje femicida i rodno zasnovanog nasilja u BiH” koji provode Udruženje Ja bih u EU iz Sarajeva i Udruženje za edukaciju i razvoj Dignitet iz Mostara uz podršku Evropske unije, nastoje osnažiti žene i pružiti im resurse za borbu protiv nasilja. Jedan od ključnih elemenata ovog projekta je Digitalna klinika online platforma koja ženama pruža pravnu i psihološku podršku kroz edukativne module, pravne resurse te mogućnost konsultacija sa advokatima i psiholozima.
Kroz umrežavanje organizacija civilnog društva, institucija i građana, Digitalna klinika nastoji učiniti pomoć dostupnijom, posebno ženama iz ruralnih područja koje imaju ograničen pristup informacijama i podršci. Osim toga, platforma omogućava anonimne prijave nasilja, interaktivne edukacije i povezivanje sa stručnjacima putem online savjetovanja.
Pravni izazovi u borbi protiv nasilja
Advokat Damir Koldžo upozorava da sudski postupci u slučajevima nasilja nad ženama traju predugo, dok kazne ostaju simbolične. „Broj predmeta raste, ali rad tužilaštava je spor. Kada se optužnica podiže tek nakon godinu ili dvije, a slučaj se završava nagodbom i blagom kaznom, kakvu poruku šaljemo društvu?“ – pita se Koldžo. Navodi i konkretan primjer počinioca koji je više puta prekršio zabranu prilaska bivšoj supruzi i djeci, ali je sankcionisan samo novčanom kaznom od 200 KM. „Poruka je jasna – za 200 KM možete maltretirati bivšu suprugu i djecu, a da vam sistem ne može ništa.“ Žrtva nasilja u porodici, A.A. (identitet poznat autoru), podijelila je svoje iskustvo. „Najviše mi je pomogla porodica. Oni su mi otvorili oči i uvjerili me da niko ne zaslužuje biti maltretiran. Policija mi je također pružila podršku i često dolazila provjeriti situaciju.“ A.A. upozorava žene koje primijete prve znakove nasilja: „Ne nadajte se da će se promijeniti. Biće samo gore, bježite odmah!“

Digitalna klinika – podrška žrtvama
Jedan od ključnih rezultata projekta „Zaustavimo femicid“ je osnivanje Digitalne klinike, resursa za pravnu i psihološku pomoć ženama. „Digitalna klinika će nastojati da umreži organizacije civilnog društva, institucije, socijalne radnike i građane. Osim edukativnih modula i pravnih resursa, omogućit će i online konsultacije sa psiholozima i advokatima“ – objašnjava Lara Sutović iz Udruženja Ja bih u EU.
Radionice su već organizovane u ruralnim dijelovima Hercegovine, Tuzle, Bihaća, Sarajeva i Banja Luke, gdje žene često imaju ograničen pristup informacijama i podršci. Poseban fokus stavljen je na edukaciju o pravima žrtava, dostupnim mehanizmima zaštite i načinima prijave nasilja. Kroz interaktivne sesije, učesnice su imale priliku razgovarati sa stručnjacima, ali i podijeliti svoja iskustva i strahove.U mnogim od ovih zajednica nasilje nad ženama i dalje je tabu tema, a žrtve se često suočavaju sa osudom okoline umjesto podrške s toga su ovakvi projekti ključni u podizanju svijesti i osnaživanju žena da potraže pomoć.
Digitalna klinika omogućava im da dobiju potrebne informacije čak i ako fizički ne mogu prisustvovati radionicama, čime se širi mreža podrške i smanjuje osjećaj izolovanosti. Osim toga Klinika omogućava pristup besplatnim pravnim savjetima i direktno povezuje korisnice sa organizacijama koje im mogu pomoći u hitnim slučajevima.
Novi zakon stvarna promjena ili formalnost?
Na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH u februaru 2025. godine usvojen je Prijedlog zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama. Federalni ministar pravde Vedran Škorbić tvrdi da je novi zakon usklađen sa međunarodnim standardima, uključujući Istanbulsku konvenciju i Direktivu EU o suzbijanju nasilja nad ženama. „Nasilje nad ženama postalo je pravilo, a ne izuzetak. Kad institucije ne djeluju, a građani okreću glavu, svi postajemo saučesnici.“ – upozorava aktivistica Merima Kovačić Mehinović. Dok novi zakon obećava bolju zaštitu žrtava ostaje pitanje: hoće li njegova primjena donijeti stvarne promjene ili će počinioci i dalje prolaziti nekažnjeno?

Piše: Muamer Zukanović