Njemački mediji koje je Radiotelevizija Republike Srpske (RTRS) citirala u nedavnom izvještaju o Republici Srpskoj zapravo ne postoje, upozorio je ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj Damir Arnaut. On je ukazao na to da su informacije koje je RTRS predstavio kao stavove “svjetskih medija” preuzete s internetskih stranica koje su osnovane tek početkom ove godine i koje nemaju nikakvu relevantnost u njemačkom medijskom prostoru. RTRS je objavio tekst pod naslovom “Svjetski mediji: Republika Srpska čuvar mira i Dejtonskog sporazuma”u kojem se poziva na pisanja navodnih njemačkih medija Neue Berliner Zeitung i Frankfurter Handelsblatt. Međutim, kako je Arnaut istakao, ove stranice su registrovane tek 25. januara 2024. godine od strane kompanije Tamani LTD u Švicarskoj.
Prema riječima ambasadora ove internetske stranice imaju gotovo identičan dizajn i sadržaj te ne sadrže osnovne informacije koje su karakteristične za ozbiljne medijske kuće, poput impresuma ili fizičke adrese. Također tekstovi na koje se RTRS poziva obiluju neistinama, što ukazuje na to da je njihov cilj manipulacija javnosti u RS-u.”Ovi pokušaji ne mogu uticati na njemačko javno mnijenje, jer takva mogućnost ne postoji. Cilj ovih manipulacija nije obmanjivanje Njemačke, već domaće javnosti u RS-u, kako bi se stvorio privid da napadi na ustavni poredak Bosne i Hercegovine uživaju podršku ‘svjetskih medija'” naglasio je Arnaut. On je dodao da ovakve propagandne operacije nisu jeftine, te da se za njih troši javni novac građana Republike Srpske.
Ambasada BiH u Njemačkoj primijetila je da je riječ o pomno planiranoj operaciji budući da su navedene internetske stranice već ranije počele objavljivati vijesti o njemačkoj politici, kulturi i sportu , a cilj je bio stvoriti privid kredibiliteta prije nego što su plasirane lažne informacije o Republici Srpskoj i BiH. Arnaut je naveo i da su autori ovih stranica krađom sadržaja iz pravih njemačkih medija, poput Berliner Zeitung i Frankfurter Allgemeine Zeitung, pokušali imitirati ozbiljne izvore informacija.
Ambasada BiH će, kako je najavljeno sve prikupljene informacije proslijediti pravim njemačkim medijima i nadležnim organima za provođenje zakona u Njemačkoj. Cilj je zaustaviti ovu, kako je Arnaut ocijenio, hibridnu operaciju usmjerenu protiv Bosne i Hercegovine te kazniti odgovorne za plasiranje lažnih vijesti.
Ovim povodom oglasila se i akademska zajednica u Njemačkoj, ističući da je riječ o ozbiljnom problemu koji narušava integritet informacija u javnom prostoru. Profesori i istraživači upozorili su da ovakve dezinformacione kampanje nisu samo politički motivisane, već predstavljaju i direktan udar na demokratske vrijednosti i slobodu medija. “Manipulisanje informacijama putem fiktivnih medija predstavlja ozbiljnu prijetnju kritičkom mišljenju i demokratskim procesima.“
Iz Akademije De Ba sa sjedištem u Njemačkoj također su uputili apel medijima u Bosni i Hercegovini: “Pozivamo medije na profesionalno i odgovorno izvještavanje u skladu sa Zakonom o komunikacijama BiH i Kodeksom o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija. Širenje senzacionalizma i neprovjerenih informacija u politički osjetljivom trenutku doprinosi destabilizaciji društva i kršenju novinarske etike.U skladu s članom 51. Zakona o komunikacijama BiH, protiv medija koji nastave s takvom praksom bit će podnesene prijave Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK BiH) radi pokretanja odgovarajućih postupaka i sankcija. Mediji imaju dužnost informisati, a ne manipulisati javnošću.” stoji u saopćenju dostavljenom redakciji.
Akademska zajednica i medijski eksperti u Njemačkoj naglasili su važnost razotkrivanja ovakvih propagandnih aktivnosti, uz poruku da će nastaviti pratiti i analizirati slične pokušaje manipulacije informacijama u evropskom prostoru.