U Sarajevu je održana obuka pod nazivom „Forenzika nasilnog ekstremizma u digitalnom okruženju“, koju je organizovalo Udruženje „JaBiHEU”
Cilj obuke bio je educirati mlade o prepoznavanju i suzbijanju nasilnog ekstremizma u digitalnoj sferi kroz rad sa ekspertima i razvijanje ključnih vještina.
Projekat spaja mlade, organizacije civilnog društva, medije i fact check-ere, a ima za cilj prepoznavanje online sadržaja koji potiču nasilni ekstremizam, ali i istraživanje motiva i ciljeva onih koji stoje iza takvih narativa, a podržan je od SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, uz finansijsku podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Lejla Sofić, komunikacijska konsultantica, tokom obuke je istaknula važnost prepoznavanja oblika radikalizma koji vodi ka nasilnom ekstremizmu posebno u kontekstu Bosne i Hercegovine, a naglasila je kako izobličavanje društvenih vrijednosti i stvaranje podjela može predstavljati uvod u nasilne tendencije.
Učesnici su također imali priliku surađivati sa Anidom Sokol iz „Media Centra Sarajevo“ koja se osvrnula na opasnosti jezika mržnje na društvenim mrežama i u medijima. Sokol je upozorila na tanku liniju između govora mržnje i fizičkog nasilja, naglašavajući važnost odgovorne komunikacije u online prostoru.
Emir Zulejhić iz „Raskrinkavanja“ govorio je o tehnikama prepoznavanja i provjere tačnosti medijskih sadržaja, dok je Branko Petrović, stručnjak za cyber sigurnost, obradio teme vezane za zakonodavne i regulatorne okvire zaštite od nasilnog sadržaja na internetu.
Lejla Sarač projekt menadžerica istaknula je važnost medijske pismenosti među mladima: „Istraživanja su pokazala da mladi u BiH često ne razumiju algoritme društvenih mreža, što povećava njihovu izloženost narativima nasilnog ekstremizma. Obuke poput ove su od ključne važnosti za razvijanje vještina prepoznavanja i suprotstavljanja takvom sadržaju.“
Jedna od učesnica obuke Amina Bahtanović, naglasila je važnost razgovora o govoru mržnje: „Za mene, govor mržnje je svaki oblik razmjene uvreda zasnovan na neobjektivnim razlozima. O ovoj temi treba razgovarati, kako u neformalnom, tako i u formalnom obrazovanju.“
Obuka je zaključena pozivom na nastavak edukacije i jačanje otpornosti mladih prema nasilnim digitalnim sadržajima, uz aktivno suprotstavljanje širenju ekstremističkih narativa na internetu.