U organizaciji Bravaria Industrial Marketing agencije za industrijski marketing jutros je otvorena konferencija PIT Hercegovina 2025. Ovaj prestižni industrijski događaj okupio je vodeće stručnjake, menadžere i inženjere iz oblasti metaloprerađivačke, drvne, prehrambene i građevinske industrije, s ciljem unapređenja poslovnih praksi, implementacije novih tehnologija i jačanja regionalne saradnje. U dvodnevnom programu fokus će biti stavljen na tri ključne teme: Lean, Green i Digital, a akcenat je na profesionalnom razvoju, automatizaciji, održivosti, storytellingu u industriji, kao i izazovima tržišta rada i izvoza.
Samira Avdić, CEO Bravaria Industrial Marketing agencije za industrijski marketing, pozdravila je prisutne i izrazila zadovoljstvo što se konferencija po drugi put održava u Hercegovini.
Ceremonija otvaranja kojoj su prisustvovali predstavnici privrede, obrazovanja i medija, počela je obraćanjem Samire Avdić, CEO Bravaria Industrial Marketing agencije za industrijski marketing, koja je pozdravila prisutne i izrazila zadovoljstvo što se konferencija po drugi put održava u Hercegovini. Pridružio joj se i Goran Dodig, CFO Intera Tehnološkog Parka, koji je istaknuo kako ovaj PIT događaj predstavlja čast i zadovoljstvo za cijelu regiju. Naglasio je da PIT nije samo konferencija, već i prepoznatljiva platforma za kreiranje novih prilika i jačanje industrijskog razvoja. “Tokom naredna dva dana, učesnike očekuju inspirativna predavanja, panel diskustije, obilazak proizvodnih pogona te interaktivne radionice – sve s ciljem dodatnog povezivanja ključnih aktera iz industrije. PIT se s ponosom vraća u Hercegovinu, podužući standard konferencijske scene na višu razinu”, naveo je Dodig.
Marko Šantić, predsjednik Privredne/Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine, istaknuo je kako Hercegovina danas s ponosom nosi titulu industrijskog srca BiH – ali da to nije oduvijek bilo tako. “Sjećam se vremena kada u ovom dijelu zemlje nije bilo prostora za industriju, međutim, zahvaljujući upornosti hercegovačko čovjeka, njegovom mentalitetu i podršci određenih političkih struktura, pokrenuta je snažna industrijska priča. Kao primjer ću navesti kompaniju Feal, koja je postala nukleus industrijskog razvoja u cijeloj zapadnoj Bosni i Hercegovini. Upravo su ljudi, njihova odlučnsot i spremnost na izazove, pokazali da i u području koje nije bogato rudama i sirovinama – industrija može uspješno rasti i razvojati se”, istakao je Šantić.
Prvi sadržajni segment konferencije otvoren je izlaganjem Blago Čuljak, tehničkog direktora kompanije Green Code DEV iz Širokog Brijega, koji je govorio o značaju automatizacije u modernom industrijskom okruženju, sa posebnim naglaskom na unapređenje produktivnosti i efikasnosti kroz primjenu savremenih tehnologija.
“Ova kombinacija tehnologija transformira radnja mjesta automatizirajući poslovne procese kroz definirane tokove rada. Međutim, ono što ovu automatizaciju čini revolucionalnom je integracija umjetne inteligencije, koja omogućava sistemima da donese odluke, da uče iz iskustva i prilagođavaju se u stvarnom vremenu. Ova sinergija AI-a i automatizacije, ne samo da povećava efikasnost i smanjuje ljudsku pogrešku, već otvara i potpuno nove mogućnosti za inovacije i fokusiranje ljudskih resursa na kreativnije i strateški važnije zadatke”, rekao je Čuljak.
Posebnu pažnju izazvala je panel-diskusija pod nazivom „Upravljanje ljudima u 2025: Od zadataka do smisla?“, koju je moderirala Enisa Selmanović Salkić, konsultantica iz kompanije Consultor. Prije početka panela, Enisa je otvorila važno pitanje: Kako lideri i timovi zajedno grade organizacije koje rastu – i zadržavaju ljude? istaknuvši da “Značaj prepoznavanja dodatnog truda zaposlenih je ključni faktor u izgradnji zdravog radnog okruženja. Movacija je važna ali čemu ona služi ako ne vodi ka poštovanju, sigurnosti i osjećaju vrijednosti? Hrana, poštovanje i priznanje su jednostavne stvari koje čine razliku. Upravo tu leži temelj održivih timova i uspješnih organizacija.”
Panelisti Petra Bevanda, HR Manager iz kompanije Alpha Therm, Maja Budimir, HR Manager iz kompanije Meggle i Sanja Ćorić, direktorica korporativnih aktivnosti, Ataco,
Mostar, otvoreno su govorili o promjenama u oblasti upravljanja ljudskim resursima, značaju emocionalne inteligencije u rukovođenju, te o izazovima zadržavanja kvalitetnog kadra u uslovima rastuće globalne konkurencije. Panelisti su istakli važnost dvosmjerne komunikacije između rukovodilaca i zaposlenika, kao temelja za izgradnju produktivnih timova. Jasno postavljeni ciljevi i zadaci, kao i transparentnost u komunikaciji, ključni su za razumijevanje očekivanja i osiguravanje pravovremenih informacija. Uvažavanje prijedloga i sugestija radnika također je od esencijalne važnosti, jer se time povećava motivacija i učinkovitost pojedinca. Kroz priznanje doprinosa svakog zaposlenika, kompanije stvaraju angažirane i zadovoljne timove. “Sistem nagrađivanja i mjerenje radnog učinka od presudne su važnosti za očuvanje motivacije, dok je mentorski pristup ključan za dalji profesionalni razvoj zaposlenika i postizanje boljih radnih rezultata”, naglasili su panelisti.
Tokom dana učesnici će imati priliku slušati sjajna izlaganja o temama: Lean koncept i njegovo uvođenje u poslovanje; Održivost u industriji – izazovi i prilike; AHK BiH: Most između njemačke i bosanskohercegovačke privrede; Digitalna transformacija – Primjeri dobre prakse u Adria regiji; “Kako ispričati priču o proizvodnji? — Storytelling kao alat za jačanje prodaje, marketinga i brenda industrijskih kompanija”; Predstavljanje programa podrške EBRD-a za unapređenje infrastrukture i tehnologije u SME sektoru.
Učesnici će također imati priliku uživati i u drugom panelu pod nazivom “Izvozne mogućnosti i suradnja s njemačkom privredom”, kao i u modulu Dobre prakse u kojima će više čuti o samim kompanijama.
Konferencija nije samo mjesto za razmjenu ideja i iskustava, već I platforma za profesionalni razvoj, promociju kompanija i kreiranje novih poslovnih prilika. Upravo to potvrđuje i misija PIT Hercegovina, koja učesnicima pruža jedinstvenu šansu za povezivanje, prezentaciju vlastitih rješenja, kao i uvid u najnovije tehnologije i trendove.
Drugog dana konferencije, učesnici će imati priliku obići renomirane proizvodne pogodne u Hercegovini, među kojiam se izdvajaju kompanije Feal, TT kabeli d.o.o., Violeta i Meggle, koje su ujedno i domaćini ovog događaja. Ove posjete omogućit će prisutnima da iz prve ruke vide savremene proizvodne linije i najbolje industrijske prakse koje se implementiraju u domaćima kompanijama.
Učesnici događaja: Blago Čuljak, CTO, Green Code DEV, Široki Brijeg, BiH; Enisa Salmanović Salkić, konsultant, Consultor, Sarajevo, BiH; Petra Bevanda, HR Manager, Alpha Therm, Mostar, BiH; Maja Budimir, HR, Meggle, Posušje, BiH; Sanja Ćorić, Direktorica korporativnih aktivnosti, Ataco, Mostar, BiH; Tarik Kadrispahić, Direktor i suosnivač, Targer E&C, Sarajevo, BiH; Sandro Zovko, Direktor, ZGI d.o.o, Mostar, BiH; Azra Ramić, Direktorica, AHK, BiH; Azra Ramić, Direktorica, AHK, BiH; Alen Duranović, Generalni direktor, Neuros, Široki Brijeg, BiH; Nerma Salihović, AHK, Sarajevo, BiH; Lejla Halilović, Izvršni asistent, Solid CNC, Sarajevo, BiH; Senad Kulenović, direktor, Digital IQ, Zagreb, Hrvatska; Vedran Peršić, Direktor, Peršić komunikacije, Sarajevo, BiH; Adnan Šećibović, Glavni savjetnik za MSP finansiranje i razvoj, Sarajevo, BiH; Edo Aganović, Project Manager, Studio Element d.o.o., Zagreb, Hrvatska.
Partneri i sponzori:
Partner za njemačko-bosansku saradnju – AHK BiH
Institucionalni partner – Privredna/Gospodarska komora Federacije BiH
Domaćini konferencije – Feal, TT kabeli d.o.o., Meggle, Violeta
Glavni sponzor – ZGI d.o.o.
Oficijalni sponzori – INOVA, PANTHEON
Medijski pokrovitelji događaja: Manager.ba, IRT 3000 Adria, Verba, Poslovni Turizam BiH