U Novom Sadu je održan trening Mreže mladih za medijske reforme, koji je okupio mlade aktiviste sa ciljem jačanja njihovih znanja i vještina u oblasti medijske pismenosti, građanskog aktivizma i upotrebe digitalnih alata u društveno odgovorne svrhe. Kroz edukativne radionice i predavanja, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa načinima prepoznavanja lažnih vijesti, pokretanja inicijativa i kampanja u svojim lokalnim zajednicama, te povezivanja aktivizma i medija radi izgradnje boljeg društva.
Tokom treninga, mladi su se bavili ključnim temama:
Šta znači biti aktivan građanin?
Kako pokrenuti inicijativu ili kampanju u svojoj sredini?
Kako prepoznati lažne vijesti, manipulaciju i dezinformacije u medijima?
Na koji način povezati aktivizam, medije i digitalne alate kako bi doprinijeli kreiranju boljeg društva?
Inspirativna su bila predavanja Marine Grnje Klaić i Tijane Bumbić iz Novosadske novinarske škole, koje su otvorile važna pitanja građanskog aktivizma i društvene odgovornosti.
Kroz interaktivne razgovore i praktične primjere, pokazale su mladima kako njihov glas, kroz aktivizam i upotrebu medija može postati alat za konkretne promjene u zajednici.

Ivan Subotić sa portala FakeNews Tragač podijelio je svoja iskustva i savjete, uz korisne tehnike kako prepoznati, provjeriti i filtrirati lažne vijesti i dezinformacije koje svakodnevno kruže medijskim prostorom.
“Predavanja su bila interaktivna, a predavači spremni da odgovore na svako pitanje koje sam imala. Upoznala sam mnogo aktivnih, inspirativnih mladih ljudi, što me dodatno podsetilo da ima smisla baviti se aktivizmom i boriti se za promene u zajednici.“, istakla je Ana Mirkailo, učesnica treninga.